Osmanlı Devleti’nde Ehl-i Beyt sevgisi

''Osmanlı Devleti'nde Ehl-i Beyt Sevgisi'' konulu sergi, Topkapı Sarayı Mukaddes Emanetler Bölümü'nde açılacak.
 “Osmanlı Devleti'nde Ehl-i Beyt Sevgisi'' konulu sergi, Topkapı Sarayı Mukaddes Emanetler Bölümü'nde açılacak. Sergide, Hz. Hüseyin'in cübbesi, Hz. Fatma'nın seccadesi gibi müzede korunan, ancak teşhir edilmeyen eserler yer alacak.
 Türk Kadınları Kültür Derneğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Topkapı Sarayı Müzesi ve Türk Kadınları Kültür Derneği (TÜRKKAD) İstanbul Şubesinin ortaklaşa düzenledikleri ''Osmanlı Devleti'nde Ehl-i Beyt Sevgisi'', 27 Ağustos çarşamba günü açılacak. Sergi 24 Kasım 2008 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.
 Sergide yer alacak eserlerin önemli bir bölümü, Hz. Hüseyin'in cübbesi, Hz. Fatma'nın seccadesi gibi müzede korunan, ancak teşhir edilmeyen eserlerden oluşuyor.
 Türk-İslam dünyasında maddi ve manevi açıdan paha biçilemeyecek kadar değerli kabul edilen emanetlerin günümüz kültür dünyasıyla paylaşılacağı sergiyle, Peygamber ehline duyulan sevgi ve bu sevgiyle yaşayanların buluşması amaçlanıyor.
 Serginin küratörlüğü Topkapı Sarayı Müzesi Kutsal Emanetler Daire Şefi Sevgi Ağaca tarafından yapıldı.
 Has oda ve mukaddes emanetler dairesi
 Yavuz Sultan Selim'in Mısır'ı fethi ile 1517'de Hilafet, Abbasilerden Osmanlı padişahlarına geçti. Son Abbasi Halifesi III. Mütevekkil'de bulunan Hz. Muhammed'in Hırkası (Hırka-i Saadet) Yavuz Sultan Selim'e verildi.
 Halifelik makamının Osmanlı Devleti'ne intikaliyle Osmanlı Padişahları Hz. Muhammed'in aziz hatıralarıyla birlikte, Ehl-i Beyt'e ait olan veya Ehl-i Beyt'e atfedilen eşyaları yüzyıllar boyunca büyük bir özenle saklayarak günümüze ulaşmasını sağladı.
 Topkapı Sarayı Has Oda'da bulunan mukaddes emanetler 16. yüzyıldan 19. yüzyıl sonlarına kadar Osmanlı Padişahlarına çeşitli tarihlerde gönderilen dini eserlerden oluşuyor. Has Oda'da gümüş taht ve altın sandık içinde Hırka-i Saadet, Sancak-ı Şerif mahfazalarıyla sergileniyor.
 Destimal Odası'nda ''Hz. İbrahim'in Tenceresi, Hz. Yusuf'un Sarığı, Hz. Musa'nın Asası, Hz. Davud'un Kılıcı, Hz. Yahya'ya ait rölikler ile Hz. Muhammed'in taş üzerinde bulunan ayak izi'', Şadırvanlı Sofa'da, ''Kabe anahtarları, Kabe olukları, Hacerü'l-Esved Mahfazası, Tövbe Kapısı ve Sahabe kılıçları'', Arzhane'de ''Hz. Peygamber'in dişinden bir parça (Dendan-ı Saadet), Sakal-ı Şerifleri, Mühr-i Saadet, Name-i Saadet'i, kılıçları ve yayı Osmanlı kuyumcuları tarafından yapılan özel mahfazalarında'' sergileniyor.
Mili Gazete