16 - Dîvân (3)

Muhterem okuyucum: bu divanın oluşumu eski bir düşünceye dayanmaktadır. Genelde, keşke elimde Hazmi Efendi Babam’dan kalma bazı şiirler olsa idi de onları ve Nusret Efendi Babamın da basılmamış şiirleri ni ve kendi eski basılmış divanından da alarak ve bir miktarda bizim şiir deneme, çalışmalarımızdan basılmış, veya basılmış olup ta dağınık yerlerde bulunan bu yazılarımızı ve diğer daha evvelce yazılan iki divanımızdan da bazı alıntılar yaparak üçlü bir divan oluşturma fikri idi.

Çünkü Hazmi Efendi Babamdan bize sadece (yetiş) isimli bir şiiri kalmış idi. Daha sonra İzmirden bir kardeşimiz kendisinde olan bir şiirini de bize vermiş böylece bizde iki şiiri olmuştu.

Zaman ilerlemesine devam ederken ( Hüseyin Vassaf ) efendinin ki; Hazmî Babamın yol arkadaşı imiş,  (Sefine-i Evliya – Evliya gemisi) isimli kitabında Uşşâkiler bölümünde yer alan içinde Hazmi Babamdan da bilgiler bulunan ve bazı şirlerinin de olduğu bölümünü sağolsun ( Oğuzhan Kantar ) kardeşimiz bize ulaştırdı. 

Daha sonra ( Zeki Konbul ) isimli kardeşimiz de kendinde bulunan Hazmi babam ile ilgili özet hayat hikâyesini ve bazı şiirlerini ( Fazıl Bulut) oğlumuz vasıtasıyla bize ulaştırdı.  Kendilerinin hepsine teşekkürlerimizi sunarız.

Böylece düşündüğüm kitap hakkında Hazmi Efendi Babama ait  yeterli bilgi oluşmuş oldu.

Sıra Nusret Efendi Babamın basılmamış şirlerini toplamağa gelmişti.

Ben de, kendisinden dinleyerek ve yazarak elde ettiğim o günlerden sakladığım yayınlanmamış bir miktar

şiiri vardı. Birde onun şiirlerini toplayan ve yazan ( Nazan Ergun) isminde bir ablamız vardı, onu arayıp buldum kendisine durumu anlattım, eğer kendisinde Nusret Babamın şiirlerinden varsa  onları kendisinden izin alıp istedim. Sağ olsunlar pek memnun oldular ve bir kardeşimiz vasıtasıyla gönderdiler. Allah (c.c.) kendisine sağlık ve sıhhatli uzun ömürler versin.

 

             Böylece gerekli malzemeler toplanmış oldu ben de elimdeki kitabımı bitirir bitirmez hemen bunların yazılım ve düzenlemelerine başlamak üzere karar aldım ve böylece (16) on altıncı kitabımız olarak sıraya girmiş oldu.

 

 

İNDİR  


İNDİR  

Bu kitabı daha önce indirmiş olanlar tekrar indirsinler, Terzi Baba tarafından yenilenmiştir.